Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Vašingtonski konsenzus i deindustrijalizacija istočne i jugoistočne Evrope

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 07 januar 2011 18:48
Uroš
Dinkić i Đelić sprovode propali neoliberalni koncept profesora iz Čikaga Miltona Fridmana poznatiji kao "Šok terapija" koji je prvu primenu imao u Pinočeovom Čileu gde je doveo do toga da polovina stanovništva živi u ekstremnom siromaštvu, dok je jedno 10% ljudi postalo ekstremno bogato. Korporacije sa središtem u SAD su divljale i izvlačile novac iz zemlje. Od totalne propasti ih je spasla samo činjenica da nisu privatizovali i predali stranicima veliki rudnik bakra .Slično je bilo i u Brazilu i Argentini. Samo tamo su, da bi to sprovodili, morali ubijati i mučiti ljude dok u istočnoj Evropi to ide nametanjem izabranim vladama kadrova koji će tu politiku da sprovode kao što su ovde Dinkić i Đelić. Knjiga Naomi Klajn "Doktrina šoka" vrlo lepo govori o svemu tome.
Preporuke:
0
0
2 petak, 07 januar 2011 23:36
Bojan
Veoma detaljno i studiozno uređen tekst. Volio bih da se autor na kraju malo više koncentrisao na tumačenje iznetih podataka i predlaganje konkretnijeg modela.
Preporuke:
0
0
3 subota, 08 januar 2011 05:27
Sten
U nekim stvarima ste u pravu gospodine. Ono sto mi smeta u Vasem pisanju je jedna doza prepotentnosti. Pisete sa implicitnom zabranom dovodjenja u sumnju Vasih stavova. Da ovo ne bi bili neargumentovani napadi bicu konkretniji.
I ako se prihvati kao apsolutno tacna Vasa tvrdnja da bi depresijacijom dinara cene izvozne robe, izrazene u stranoj valuti, ostale iste, ne moze se zanemariti uticaj depresiranog/apresiranog kursa dinara na domacu trgovini, a ni na ekonomiju drzave generalno.
U svakom slucaju bi uvoz postao skuplji, a ne verujem da bi rast cena domace robe tako brzo na domacem trzistu pratio pad vrednosti dinara. Cak iako bi cene izvozne robe ostale iste izrazene u ino valuti, izvoznici bi dobijali vise dinara sto bi popravilo tekucu likvidnost izvoznika.
Komentari citlaca nisu pravo mesto za pisanje neceg ozbiljnijeg o bilo kojoj temi, ali sam ipak verovao da cu moci da kazem vise pre nego sto prekoracim dozvoljeni broj slova.
Preporuke:
0
0
4 subota, 08 januar 2011 07:32
Petar Izgnanik
Jao, ne mogu vise da slusam kukanje na nekakav "neoliberalni kapitalizam"!

Pre svega, kod nas nije izvrsena nikakva liberalizacija! Kod nas NEMA slobodnog trzista! Kod nas su preduzeca ili (1) obezvredjivana pa grabljena od partijskih aparatcika u nadi da ce se brzo i skupo preprodati stranim investitorima ili na toj zemlji graditi soping centri ili stanovi (2) obezvredjivana na angro i konsolidovana da bi se pravili vestacki monopoli i tako bogatilo na racun naroda. Ovo pod (1) je skroz propalo jer su to preduzeca koja njihove vlasnike uopste nisu zanimala i prakticno nisu radila cekajuci ili starog partnera ili da radnici poumiru ili sami odu. Ovo pod (2) nije i ne moze da bude konkurentno na medjunarodnom trzistu nego u najboljem slucaju moze da zivi od uvoza.

Trenutno smo u stanju u kome je osnovni nacin za bogacenje da dobijes neke izbore i uvalis se u neku agenciju, ministarstvo, opstinu, ili grad odakle ces da reketiras onoga nad kojim imas ingerencije.
Preporuke:
0
0
5 subota, 08 januar 2011 07:40
Petar Izgnanik
Znaci aparatcici su nam prvo opljackali postojecu imovinu, a sada kad su sve pokupili i dalje nas jasu reketirajuci nas za sve, i disanje bi nam naplatili, i zaduzujuci se za projekte koje isisavaju kroz stetne ugovore, tako da, eto, unistavaju i nasu decu. SVA energija ide na bogacenje kroz politiku, a svako normalan ko bi nesto radio, jer ima neku dobru ideju ili kapital, BEZI odavde.

Kako sistem iz koga KAPITAL BEZI da ga politicari-reketasi ne bi pljackali moze da se naziva kapitalistickim?! Kako sistem u kome je jedini nacin bogacenja preko MONOPOLA VLASTI moze da se naziva liberalnim? Ljudi, ovo sto mi imamo NEMA VEZE sa liberalnim kapitalizmom, shvatimo to!

Povici na liberalni kapitalizam mi mirisu na povratak majcici drzavi i socijalizmu. A ko nas tu ceka? Pa isti ovi korumpirani ministri koji nas i sada kradu!
Preporuke:
0
0
6 subota, 08 januar 2011 07:55
Petar Izgnanik
JEDINO sto bi mi ulilo nadu je da neko sleti sa vlasti zbog reketa i zloupotrebe polozaja. Ministar Dulic, inace ortoped zaduzen za gradjevinarstvo (unikum i primer arogancije vlasti!) je prema sajtu pistaljka.rs uhvacen u prodaji racunara drzavi u kojoj je ministar (GDE to ima?!) i to jos preko firmi koje je OSNOVAO u INOSTRANSTVU (znaci ne bi da placa ni porez drzavi u kojoj je ministar!)

I sta se desava? Nista! Sto navodi na zakljucak da vecina ministara izvodi slicne marifetluke. I znaju da ako jedan sleti mozda su oni sledeci. Sto znaci da je upravo TO ono na cemu bi ovaj narod morao da insistira, skinimo jednog da im pokazemo zube! Bez toga se ova drzava nikad nece upristojiti nego potpuno urusiti pod teretom te reketaske nemani. U biti je lakse kukati na nekakav "liberalni kapitalizam", sto nas samo zakopava jos dublje. A da je jedini nacin bogacenja uspeh u otvorenoj trzisnoj utakmici u kojoj je drzava servis gradjana i privrede, SVI bismo bili puno bogatiji.
Preporuke:
0
0
7 subota, 08 januar 2011 13:41
Starac Fočo
Da se nadovežem na Stenov (Sten 3 subota, 08 januar 2011 04:27) komentar.
Dakle, uz svo slaganje sa tim komentarom dodao bih da su prihodi uvoznika i zarade iz državnog budžeta ipak vezane za dinar, dok su prihodi izvoznika vezani za evro. Dakle, obaranjem vrednosti dinara bile bi oborene vrednosti plata. Super, cene skoče, ali ko će to kupovati? Evo ko: sa druge strane imamo izvoznike, kojima će prihodi u dinarima porasti, te se njihova kupovna moć povećava. I odjednom su oni važniji ekonomski faktor nego izvoznici, što je skako jako dobro! Primera radi, ja radim u firmi koja se bavi izvozom i meni je plata direktno vezana za evro!
Sa druge strane, veća cena strane robe (relativno u odnosu na vrednot domaćih plata) i usluga bi daleko više
motivisala
potrošače i proizvođače da se okrenu domaćoj ekonomiji.
Sve je ovo Sten otprilike i rekao, ali ja evo da dam i svoj kratki laički komentar.
Preporuke:
0
0
8 subota, 08 januar 2011 14:15
Igor
Jao, ne mogu više da slušam ovo (neo)liberalno prenemaganje o tome kako kod nas nije izvršena liberalizacija i kako još nema PRAVOG slobodnog tržišta itd. To mi nalikuje na onu priču koju su "kritički socijalisti" decenijama prićali povodom real-socijalizma. S tim da su oni još i imali kakvo-takvo teorijsko pokriće. Ali ovi naši (neo)liberali postaju sve bešnji što se više vidi krah i pogubne posledice njihove tržišne religije. Ovo je pravi (liberalni) kapitalizam dragi moj "izgnaniče", licemerje, pljačka i eksploatacija, samo je to negde malo brutalnije i negde očiglednije, a negde malo uvijenije.
PS. Odličan tekst gospodina Bukvića.
Preporuke:
0
0
9 subota, 08 januar 2011 17:57
Petar Izgnanik
Da, da, slobodno trziste je kad su sve trgovine Miskoviceve, i kad svi, ukljucujuci i drzavu, moraju da kupuju Duliceve racunare. Ha, ha, ha...
Preporuke:
0
0
10 subota, 08 januar 2011 22:25
Marko Bojković
Pretpostavljam da će autor dati svoj kreativni doprinos javnoj raspravi o Konceptu razvoja Republike Srbije do 2020. godine, čiju izradu je inicirao predsednik Boris Tadić, a u kojem se, baš kao i u Postkriznom modelu ekonomskog rasta i razvoja Srbije 2011-2020. (čiju izradu je finansirao USAID), zagovara reindustrijalizacija Srbije, dakle baš ono za šta se u ovom radu zalaže i autor.

P.S. Odličan komentar Starca Foče. Čista logika, bez zamagljivanja.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 09 januar 2011 03:57
Bojan @Marko Bojović
Pomenuti Koncept razvoja Srbije služiće kao polazna osnova za predizborni marketinški program DS. Predsjednik ga je mudro inicirao tako da u prvom kvartalu bude usvojen od strane vlade (Božidar Đelić, HAHAHA) i taman će nam nešto kasnije krenuti predizborna kampanja.

Ja sam razmišljao da bi bilo dobro doprinjeti razvoju Srbije, ali sam se onda upitao.. zašto da doprinesem nečemu što će vladajuća totalitarna i antisrpska stranka koristiti za ponovno zadobijanje vlasti? Njih nije briga ni za koncept ni za razvoj, jer da je tako ne bi čekali 10 godina da pokrenu inicijativu. Bitna im je vlast, moć, novac, sujeta, i da se u dokumentu što češće pominje riječ "evropski".

Ako se NSPM ili neka normalna organizacija odluče da prave koncept rado ću učestvovati.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 09 januar 2011 17:44
Uroš
Kako se zove pojava da se dovede strana firma i da joj se proda domaće preduzeće za 600,000 evra a da se onda toj stranoj firmi da podsticaj od 6 miliona evra dok se od te strane firme primi povratni podsticaj od jedno milion na privatni račun ? Cilj reformi u istočnoj Evropi i nije njihova industrijalizacija, napredak i ravoj nego omogućavanje stranim multi kompanijama da tamo divljaju i njihovo svođenje na poljoprivredne zemlje.

Ja koliiko znam računari mogu da se kupe bilo gde pa čak i da se donesu iz inostranstva. Ja sam lično naručivao iz Nemačke neku kompjutersku opremu koja mi je stigla bez problema. Ne vidim gde je tu Dulić ? U Argentini se radilo slično, vojna hunta je uzimala izdašne kredite iz SAD, harala bacala pare na privatne račune da bi posle pada opljčkani i izmrcvareni narod to morao da vraća SAD-u. Tako će biti i ovde.
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 09 januar 2011 17:48
Uroš
Taj državni monopol na uvoz računara i da postoji nije u funkciji zaštite domaće proizvodnje računara koja ni ne postoji.
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 10 januar 2011 05:04
Srboljub Savic
Autor nam je dao dobar uvod i ukazao na nekoliko
sustinskih elemenata.
Vasingtonski konsenzus je zaista namenjen unistenju
grupe zemalja, gde su slovenske vecina.
Industrija donosi najvecu novostvorenu vrednost, jer
u najvecoj meri koristi slojeve minulog rada.
Tabela koja pokazuje ucesce finasija u stvaranju BNP,
vazi za SAD (verovatno jos vise za V.B.) je slika
dobijena "proizvodnjom" i prodajom laznih finasijskih
"proizvoda" (oblik "piramidalne stednje"). Medjutim,
finasije, ukupno, su u "sluzbi" stvaralackih grana.
Srbija je opet "poseban slucaj" u staroj prici.
Uvek ima dovoljno uticajnih da plasiraju nove mitove
koji vode u mutne vode. Srbija-deo Jugoslavije nije
isto sto i SSSR (i Rusija) i zemlje "Varsavskog ugovora". Kako nismo bili u tom skupu-"I", ne
mozemo ka skupu "Z", istim putem ("tranzicija").
Ne mozemo stvoriti nista realno drugo, ako verujemo
da su mitovi-kapitalizam, privatno, ... "cipele" u
tacki "Z", u koje samo treba uskociti.
D1
S. Savic
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 10 januar 2011 07:05
Petar Izgnanik
Urose, naravno, pustice oni TEBE da za sebe doneses racunar, ali svaka drzavna firma (a takvih je puno), agencija, i ministarstvo mora da kupi preko njega. Uz napumpanu cenu, naravno, koju svi mi placamo, kao i sve drugo. A i mnoge privatne firme ako misle da dobiju bilo koji posao sa drzavom, ne samo njegove racunare nego ima tu i-hi-hi i DSovih i SPSovih i G17 firmi koje moraju da se "ugrade" u svaki posao a ostali mogu tek kao podizvodjaci, pod uslovom da kupe racunare, kamione, sta li vec treba od "odabranih".

Zato nam je jedina nada da se nekako resimo nase "argentinske hunte", inace ce nas sahraniti. Samo da JEDNOGA skinemo zbog kradje sve bi se promenilo ili bar krenulo na bolje. Setnje, udaranje u serpe, protesti preko medija, da JEDNOGA skinemo, pa da vidis kako ce svi drugi ministri odjednom da pocnu da vode racuna kako i na sta trose.
Preporuke:
0
0
16 sreda, 12 januar 2011 18:35
Katon
Prvo, nejasno je zasto autor reforme u zemljama poput Srbije ili Rusije naziva "neoliberlanim". Da je pogledao malo pazljivije video bi da u Rusiji, Srbiji, Makedoniji, Hrvatskoj itd, jedinim zemlojama koje je on analizairao malo sta od preporuka Vasingtonskog konsenzusa je primenjeno. To su bile sve usporene tranzicije zasnovane na graduelistickom konceptu. Nivo liberlaizaciej bio je vrlo ogranicen.

S druge strane, autor ne pominje uopste zemlje poput Poljske, Ceske, Slovacke, Madjarske, Litvanije, Estonije koje JESU primenjivale Vasingotnski konsenzus, i koje su, gle cuda, jedine "uspesne price" u Istocnoj Evropi.

Izandjala levicarska mitologija promovisana neko vreme od Stiglitza i slicnih koju su dogadjali potpuno demantovali.

Mislim da bi se Dinkic i Djelic jako pobunili kad bi im neko rekao da sprovode Friedmanove recepte. Djelic i Djindjic su prvi doveli Stiglitza da ih savetuje 2001. Oni nikad nisu krili svoje levicarenje.
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 13 januar 2011 19:13
stojan nenadović
Zapadna Evropa i Nemačka su se posle Drugog svetskog rata izgradile uz pomoć Maršalovog plana. Tim planom su SAD poklonile Evropi 12 milijardi dolara, što je bilo 5% od GDP SAD. Plan se provodio tokom 4 godine, što znači da su SAD poklanjale Evropi po 1,25% svog GDP svake godine. Evropa je povećala proizvodnju za 30%, i brzo se oporavila od posledica rata. Maršalov plan je bio poklon odnosno nekreditni novac.
Za poslednjih nekoliko decenija Kina je zabeležila brz porast svoga GDP (društvenog proizvoda). To je Kina učinila otpisujući svoje kredite i pretvarajući ih u poklon, tj. u nekreditni novac. Kinu su sledile Indija i Jugoistočna Azija, kao i Južna Amerika.
Pre nekoliko dana londonski "Ekonomist" je objavio da se u poslednjoj deceniji, među deset zemalja, koje se najbrže razvijaju, nalazi i 6 afričkih zemalja. Ceo svet se razvija kao nikad u prošlosti. Zaostaju samo SAD i EU, koje istrajavaju na kreditnom novcu. U SAD i Engleskoj takođe se radi na uvođenju nekreditnog novca.
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 13 januar 2011 22:37
BB @Katon
Prvo, reforme u zemljama koje autor analizira ceo svet naziva neoliberalnim. Graduelizam, tj. ritam uvođenja neke reforme ne govori ništa o prirodi reforme. Dakle, graduelistički koncept nije nešto isključuje neoliberalni koncept.

Drugo, zemlje koje Vi navodite kao „uspešne priče“ su bankrot države. Osim ako ste navodnice upravo zato i stavili. Ali onda nije jasno šta ste hteli da kažete.

Treće, događaji su potvrdili da se ne može večito živeti od desničarske bajke o trange-frange berzanskim špekulacijama kojima će se baviti Zapad dok će Istok da fizikališe. Bajci je došao kraj i levičarska, komunistička Kina će sa svojom „izanđalom ideologijom“ možda - ako se smiluje i ako mudro proceni da je to u njenom interesu - da uloži milijarde dolara da spasava bankrotirani Zapad.

Četvrto, Đinđić i Đelić su krili svoje desničarenje a sa levičarenjem su paradirali.

Peto, tekst R. Bukvića je jedan od onih koji se čuva u dokumentaciji.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner